Wtyczki w WordPressie

WebFalcon Blog > E-commerce > Wtyczki w WordPressie
WordPressie

Czym jest wtyczka?

Jednym zdaniem: to coś, co odpowiada za dodawanie nowej funkcjonalności do WP.

Gdy zainstalujesz sobie gołego WordPressa, to będzie on zawierał trzy przykładowe motywy i dwie podstawowe wtyczki. Na każdym WP standardowo można wykonywać różne czynności, np. publikować wpisy lub zrobić prostą stronę bloga.

Co możesz zrobić w „gołym” WP?

Możesz WP ustawić tak, że to strona główna może zawierać wpisy z bloga albo strona z blogiem może być podstroną. Natomiast zawsze w gołym WP możesz publikować wpisy i strony. Stworzone strony, możesz później dodać do menu, dzięki czemu powstanie szkielet prostej strony WWW złożonej ze strony głównej i podstron.

W wizytówkach firmowych najczęściej jest home, czyli strona główna i podstrony: oferta, galeria, kontakt. Jeśli chodzi o blog, to składa się zazwyczaj ze strony głównej i podstron z wpisami. Atutem jest to, że opcja kategorii i tagów jest już domyślnie dostępna w WP.

Do dyspozycji mamy także strony archiwalne, które generują się automatycznie. Na takiej stronie, np. po kliknięciu w dany tag, pojawiają się wpisy związane z tym tagiem. Po kliknięciu w kategorię, dzieje się podobnie – wyświetlają się wpisy z danej kategorii.

Praktycznie w każdym motywie można ustawić, aby strona główna była stroną statyczną. Możesz wtedy zdecydować, jakie elementy ma zawierać i w jakiej kolejności będą wyświetlane. Czasem może być tak, że dany motyw ma wbudowany page builder, dzięki któremu można łatwo przestawiać elementy. Może być też tak, że strona główna jest zdefiniowana przez dany motyw i niewiele można w niej edytować

Motyw decyduje o wyglądzie i układzie – wtyczki o funkcjonalności

Jeśli chcesz, żeby w motywie pojawił się dodatkowy element, np. formularz kontaktowy – potrzebna Ci będzie do tego odpowiednia wtyczka.

Po zainstalowaniu „gołego” WordPressa masz dostępne 2 bezpłatne wtyczki: Hello Dolly oraz Akismet.

Akismet

Jeśli Twoja strona jest komercyjna i na niej zarabiasz, to powinieneś wykupić Akismet. Wiele osób o tym zapomina albo myśli: „Skoro dali darmową wtyczkę antyspamową, to z niej korzystam. Jest darmowa, nie rzuca się o żadne płatności, działa, to dlaczego z niej nie korzystać”. Licencja Akismet dla użytku komercyjnego mówi wprost o tym, że w takim przypadku jest to wtyczka płatna. Błagam, nie bądź januszem biznesu i po prostu ją kup.

Oczywiście poza Akismetem są też inne wtyczki do spamu, które działają i nie mają takich ograniczeń licencyjnych (np. Antispam Bee). Osobiście najczęściej wywalam Akismet i instaluję tę drugą. Twoja decyzja.

Hello Dolly – relikt przeszłości

Hello Dolly oczywiście nic nie robi. Wyświetla w kokpicie fragmenty jednej piosenki jazzowej. Można powiedzieć, że jest kompletnie niepotrzebna. Po co w takim razie jest zainstalowana na starcie? Ano dlatego, że gdy stworzono wtyczki – ona powstała jako pierwsza. Jest taką sentymentalną, archiwalną wtyczką. W zasadzie po instalacji WP warto ją usunąć. Ani nie będzie jej aktualizacji, ani nie jest do niczego potrzebna.

Skąd brać wtyczki?

Żeby mieć jakąś wtyczkę, najpierw musisz ją znaleźć, a potem zainstalować. Gdzie znaleźć te bezpłatne? Są dwie możliwości: Kokpit WP i repozytorium WP.

Wtyczki WP z poziomu kokpitu

Kiedy wejdziesz w kokpit WP, to w menu po lewej stronie znajduje się odnośnik do wtyczek. Po kliknięciu „wszystkie wtyczki” wyświetli się ekran, na którym po wybraniu opcji „dodaj nową” pokażą się najróżniejsze wtyczki, wśród których możesz szukać swojej upragnionej. Możesz tam szukać po słowach kluczowych lub po twórcach wtyczek.

To naprawdę proste. Wchodzisz we wtyczki, klikasz „dodaj nową”, szukasz i instalujesz.

Repozytorium WordPressa

Mam na myśli: www.wordpres.org. Na tej stronie w zakładce „plugins” znajdziesz do dyspozycji 58 383 wtyczki. To dużo. Na szczęście nie trzeba wszystkich znać, bo jest dobrze działająca wyszukiwarka.

Jak szukać? Najlepiej po słowach kluczowych i to po angielsku. Jeśli np. chcesz wtyczkę do formularza kontaktowego, wpisujesz „contact form” i szukasz. Wyświetli Ci się mnóstwo wtyczek z formularzami. Mnie pokazało się łącznie 49 podstron. To dużo. Oczywiście nie wszystkie te wtyczki to same formularze. Niektóre z nich to pochodne formularzy albo integracje formularzy z czymś innym.

W zasadzie te same wtyczki wyświetlą Ci się w kokpicie, po wybraniu opcji z dodaniem nowej wtyczki. Dlaczego? Dlatego, że właśnie tam znajdują wtyczki z tego repozytorium.

 

Jak zainstalować wtyczkę?

Kiedy już wybierzesz daną wtyczkę, kliknij „instaluj”, a później po prostu „włącz”. Cała filozofia.

Co potem?

Każda wtyczka ma jakieś swoje ustawienia i trzeba o tym pamiętać. Gdy ją zainstalujesz i uruchomisz, ustawienia możesz znaleźć w jednym z trzech miejsc.

  1. Większe wtyczki mają swoje własne miejsce z lewej strony menu w kokpicie. Tam wyświetla się nazwa wtyczki i znajduje się wszystko, co jej dotyczy. Na przykład dla WP Forms będzie dodatkowe pole o takiej nazwie. Jak w nie klikniesz, zobaczysz jeden przykładowy początkowy formularz i wszystkie Twoje formularze (wszystko można edytować).
  2. Podmenu zakładki „ustawienia”. W menu po lewej stronie jest pozycja „ustawienia” i niektóre wtyczki wchodzą w jej skład. Na początku jest tam siedem pozycji, po pewnym czasie może się ich zrobić zdecydowanie więcej.
  3. Narzędzia – tu także podpinają się wtyczki.