WordPress vs Joomla – Który CMS Wybrać dla Swojej Strony?

WebFalcon Blog > Tworzenie stron internetowych > WordPress vs Joomla – Który CMS Wybrać dla Swojej Strony?
WordPress vs Joomla

WordPress vs Joomla – Który CMS Wybrać dla Swojej Strony?

Wybór systemu zarządzania treścią (CMS) to ważna decyzja, która może mieć ogromne znaczenie dla Twojej witryny. Dostępnych jest wiele systemów zarządzania treścią, z których każdy ma swoje wady i zalety. Biorąc to pod uwagę wiele istniejących platform, dwie wyróżniają się spośród wszystkich i można je bezpośrednio porównać: WordPress i Joomla.

Obie platformy są znane z tego, że są łatwe w użyciu, mają szerokie możliwości dostosowywania i mają aktywne społeczności. Nawet gdy WordPress i Joomla mają swoje minusy, można je wykorzystać do tworzenia nowoczesnych, bogatych w funkcje witryn. Więc jak masz wybrać, który z CMSów jest odpowiedni dla Ciebie?

Nie martw się! Jesteśmy tutaj, aby pomóc odpowiedzieć Ci na to pytanie, porównując obie platformy w czterech pełnych adrenaliny rundach, aby określić, która z platform jest lepsza. Bez dalszych ceregieli zacznijmy: WordPress vs Joomla!

 

 

 

WordPress vs Joomla:

Porównanie w Czterech Rundach.

Podstawowa różnica między WordPress i Joomla polega na tym, że Joomla była początkowo CMSem przeznaczonym do obsługi portali, podczas gdy WordPress był pierwotnie platformą dla blogów. Obecnie jednak zarówno WordPress jak i Joomla są w stanie uruchomić dowolną stronę internetową.

Z technicznego punktu widzenia zarówno WordPress, jak i Joomla nie są samodzielnymi programami – działają tylko wtedy, gdy są zainstalowane na serwerze internetowym. Jeśli chcesz zbudować stronę internetową, kluczowym aspektem, o którym należy przemyśleć, jest to jak dobrze zaznajomiony jesteś w temacie konfiguracji oprogramowania WWW, pracy z serwerami i ogólnymi aspektami technicznymi tego procesu.

Z reguły, Joomla jest bardziej skierowana do programistów, którzy nie boją się “ubrudzić sobie rąk” pracując na serwerze. Z drugiej strony WordPress jest bardziej przyjazny dla początkujących i łatwiejszy w obsłudze.

Na przykład, typowa droga do uruchomienia witryny za pomocą WordPressa jest następująca:

  • Wybierz hosta dla swojej witryny i zarejestruj konto.
  • Podczas procesu rejestracji wybierz opcję automatycznego zainstalowania WordPressa na twoim koncie hostingowym (tak, nie musisz instalować WordPressa samodzielnie).
  • Dokończ konfigurację hostingu i zaloguj się do pulpitu WordPress.
  • Skonfiguruj swoją witrynę, zainstaluj motyw i kilka potrzebnych wtyczek.

Joomla, z drugiej strony, nie oferuje tak łatwego podejścia do zakładania witryny. Hosty, które pozwalają na zainstalowanie Joomla, zwykle nie mają tych automatycznych procesów instalacyjnych, co oznacza, że ​​będziesz musiał skonfigurować większość rzeczy samodzielnie. Jeszcze nie jesteś pewien, który CMS jest lepszy dla Ciebie?

Przeczytaj szczegółowe porównanie WordPress vs Joomla:

SEO – Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych

Jeśli porównamy możliwości optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO) obu platform, Joomla ma niewielką przewagę dzięki umożliwieniu użytkownikom ustawiania meta-opisów i słów kluczowych dla nowych artykułów.

Mimo tego, prawdziwe możliwości SEO obu platform możemy porównać dopiero wtedy gdy przyjrzymy się wtyczkom lub dostępnym rozszerzeniom dla SEO. Dla WordPressa, mamy niesamowicie popularną wtyczkę Yoast SEO, która jest potężna i oferuje wiele funkcji. Najlepszą cechą Yoast SEO jest to, że każdy może poradzić sobie z nią w ciągu kilku minut.

Yoast ocenia wynik SEO w różnych dziedzinach za pomocą systemu sygnalizacji świetlnej w kolorach: czerwonym, żółtym lub zielonym. Co więcej, wtyczka dokładnie informuje, jak poprawić wynik w każdym z wymienionych obszarów. Dodatkowo, ocenia również czytelność Twojego posta.

Podczas naszych testów uznaliśmy, że Easy Frontend SEO (EFSEO) jest najlepszym odpowiednikiem Joomla dla Yoast. Umożliwia wykonywanie wielu takich samych zadań – na przykład edytowanie meta-informacji bezpośrednio poprzez front-end witryny, a także zawiera wygodny tryb automatyczny do generowania tych danych bez konieczności wprowadzania ich przez użytkowników.

Jest jednak oczywiste, że mimo ogromnej przydatności EFSEO, nie można go w żaden sposób porównać z wtyczką Yoast. Z tego powodu w tej konkurencji WordPress vs Joomla, jeden punkt zdobywa WordPress.

Bezpieczeństwo

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, każdy system jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniwo. Pytanie więc brzmi: który system jest bezpieczniejszy?

Ze względu na swoją popularność WordPress jest bardziej na celowniku i posiada większe luki w zabezpieczeniach. Każda instalacja WordPressa jest wyjątkowa dzięki tysiącom wtyczek i motywom dostępnym dla CMS. Chociaż jest to zdecydowanie pozytyw, to jest to także koszmar z punktu widzenia bezpieczeństwa – nie można zagwarantować, że każda wtyczka ma odpowiednie standardy bezpieczeństwa i pozostaje kompatybilna z nowszymi wersjami platformy.

Ponadto WordPress nie oferuje podstawowych funkcji, takich jak wymuszanie połączenia Secure Socket Layer (SSL) w pulpicie nawigacyjnym. Należy zmodyfikować jego pliki główne aby umożliwić to uwierzytelnianie. W rzeczywistości większość zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa WordPressa opiera się wyłącznie na wtyczkach.

Z drugiej strony, Joomla oferuje zarówno opcję wymuszania połączeń poprzez SSL, jak 2FA. Ponadto oferuje własny zestaw rozszerzeń bezpieczeństwa, a jego twórcy utrzymują listę rozszerzeń, o których wiadomo, że posiadają luki bezpieczeństwa.

Rundę drugą wygrywa Joomla.

Możliwości Dostosowywania

Omówiliśmy już podstawy, jeśli chodzi o wtyczki WordPress i rozszerzenia Joomla. Oba CMS-y mają własny zestaw wtyczek dla najbardziej popularnych przypadków użycia, choć WordPress wygrywa z powodu ich liczby. Porównując najlepsze wtyczki każdego z CMSów, czujemy, że również i tu oferta WordPressa jest lepsza.

Gdy rozszerzenie Joomla oferuje tyle samo funkcji co wtyczka WordPress, ta druga oferuje przyjemniejsze wrażenia użytkownika z użytkowania.

Przechodząc dalej, jeśli chodzi o dostosowanie stylu witryny, istnieją motywy WordPress z jednej strony i szablony Joomla z drugiej. Ta sama historia co z wtyczkami powtarza się tutaj. Nie tylko łatwiej jest znaleźć wysokiej jakości motywy dla WordPress, ale często oferują one lepsze wsparcie i lepsze wrażenia.

Kolejną rundę wygrywa WordPress.

Zarządzanie Treścią i Potencjał

Zarówno WordPress, jak i Joomla są złożonymi systemami CMS. Umożliwiają użytkownikom tworzenie i zarządzanie niemal wszystkimi rodzajami witryn.

Chociaż WordPress jest często kojarzony z prostymi blogami, jest także doskonałym rozwiązaniem dla stron landingowych lub nawet bardziej złożonych witryn. Z drugiej strony, Joomla jest znana ze swojej złożoności – choć oferuje fantastyczną dokumentację. Strona zbudowana z Joomla może ewoluować jakąkolwiek platformę, jednak krzywa uczenia się Joomla jest bardziej stroma dla użytkowników bez doświadczenia w tworzeniu stron internetowych.

Pomimo tego, że platformy są równe pod względem potencjału, można powiedzieć, że WordPress umożliwia swoim użytkownikom łatwiejsze zarządzanie treścią.

Biorąc wszystkie powyższe punkty pod uwagę, musimy przyznać ostatnią rundę WordPress vs Joomla temu pierwszemu, co powoduje, że WordPress zostaje zwycięzcą.

Podsumowanie

W pewnym sensie Joomla jest bardziej elastyczna niż WordPress. Oferuje bardzo konfigurowalny system, który może przybierać niemal dowolny kształt. Umożliwia wdrożenie wielu drobnych dostosowań bez polegania na rozszerzeniach. Jednak w walce pomiędzy WordPress a Joomla może być tylko jeden zwycięzca, którym jest WordPress. Zobacz jeszcze ten artykuł, który szczególnie wyświetla główne zalety i wady WordPress.