Windows 11: innowacje i zmiany w systemie operacyjnym

WebFalcon Blog > IT > Windows 11: innowacje i zmiany w systemie operacyjnym
Untitled design

Chociaż Windows 11 jest najnowszym systemem operacyjnym firmy Microsoft, wielu użytkowników nadal woli pracować w „dziesiątce”. Wynika to z różnych powodów. Niektórzy po prostu przyzwyczaili się do korzystania z tego systemu i nie chcą przesiadać się na inny. Są jednak również osoby, które nie aktualizują systemu do Windows 11, ponieważ nie znają wszystkich funkcji tego systemu operacyjnego. W rezultacie niektórzy ludzie nadal używają starszych systemów, których wsparcie zakończyło się lub wkrótce się zakończy. Zwiększa to ryzyko infekcji i nieprawidłowego działania komputera.
Następnie opowiemy o kluczowych ulepszeniach w nowym systemie operacyjnym firmy Microsoft. Opiszemy funkcje interfejsu, zabezpieczenia i inne funkcje. Informacje te są przydatne dla osób, które nie są pewne, czy powinny kupić Windows 11 klucz. Nasz artykuł pomoże im podjąć świadomą decyzję o zakupie. Jest to również zalecana lektura dla osób, które niedawno zainstalowały system Windows 11, aby mogły zapoznać się z funkcjami, z których wcześniej nie korzystały.

 

Nowy interfejs użytkownika
W porównaniu do poprzednich wersji systemu Windows, Windows 11 ma znacznie zmieniony interfejs. Wygląda on bardziej jak macOS niż systemy Microsoftu. Na przykład menu Start znajduje się teraz na środku dolnej części ekranu. Windows zyskał zaokrąglone krawędzie, a ikony wielu aplikacji uległy zmianie.
Programiści Microsoft przeprojektowali i uprościli również pasek zadań. Teraz łatwiej jest z jego pomocą uruchamiać niezbędne aplikacje. Jednym kliknięciem można otworzyć programy ustalone w menu lub uzyskać dostęp do pełnej listy zainstalowanych aplikacji.
Z Windows 11 usunięto żywe kafelki, które były używane w poprzednich wersjach systemu i nie podobały się wielu posiadaczom komputerów PC. Zamiast nich zastosowano tutaj widżety. Dzięki nim użytkownicy mogą łatwo zobaczyć pogodę, najnowsze wiadomości i inne przydatne informacje.
Kolejną zmianą w nowym systemie operacyjnym jest menu kontekstowe. Ma ono mniej elementów i dlatego nie zajmuje dużo miejsca na ekranie. Jeśli właściciel komputera musi wykonać dodatkowe czynności z plikami i aplikacjami, konieczne jest naciśnięcie przycisku „Pokaż dodatkowe opcje”. Czy jest to plus, czy minus, każdy zdecyduje sam.

windows start centered

Poprawa wydajności i bezpieczeństwa
Wiele testów pokazuje, że pod względem wydajności Windows 11 nieznacznie przewyższa „dziesiątkę”. Nowy system efektywnie zarządza zasobami sprzętowymi i zapewnia uruchomionym aplikacjom wystarczającą moc procesora.
Ponadto Windows 11 zapisuje część danych w pamięci RAM, gdy komputer jest wyłączony. Dzięki temu przy kolejnym uruchomieniu system uruchamia się nawet o jedną czwartą szybciej niż Windows 10.
Równie ważną kwestią, o której należy wspomnieć, jest lepsza kompatybilność nowego systemu operacyjnego z dyskami półprzewodnikowymi (SSD). Dyski te pozwalają na najszybszy możliwy transfer danych.
Choć Windows 11 jest szybszy od swoich poprzedników, różnica w wydajności nie jest zbyt duża. Dlatego zwykli użytkownicy prawie nie zauważą żadnych różnic.
Windows 11 ma wbudowany program antywirusowy Defender. Jest to darmowe oprogramowanie, które zapewnia ponadprzeciętną ochronę przed złośliwą zawartością. Świetnie nadaje się do systemów domowych.
Kolejną funkcją bezpieczeństwa systemu Windows 11 jest szyfrowanie danych. Ten system operacyjny można zainstalować tylko na komputerach z modułem TPM 2.0. Dzięki zaufanemu modułowi informacje na komputerze są bezpiecznie chronione. Nawet jeśli atakujący je ukradną, nie będą w stanie odszyfrować danych na swoim urządzeniu.

 

Innowacje w sklepie Microsoft Store
Deweloperzy stworzyli nowy wygląd sklepu z aplikacjami Windows 11. Ponadto za jego pośrednictwem można pobrać wiele rodzajów aplikacji. Dotyczy to również oprogramowania na Androida.
Ulepszony interfejs Microsoft Store pozwala zobaczyć znacznie więcej przydatnych informacji niż wcześniej. Na przykład pokazuje recenzje użytkowników, funkcje aplikacji i rozmiary plików. Dane te pomogą ci dokonać świadomego wyboru na korzyść niektórych programów. Dzięki temu właściciele komputerów nie będą musieli odinstalowywać oprogramowania, które zainstalowali na próżno.
W porównaniu do sklepu w Windows 10, jego wersja dla nowego systemu operacyjnego zawiera więcej programów i gier. Są ich tutaj tysiące. Wiele z tych aplikacji użytkownicy mogą pobrać i zainstalować za darmo.
Również ze sklepu Microsoft Store można łatwo pobrać oprogramowanie, które zostało usunięte z systemu Windows 11. Na przykład Paint i Notatnik. Jest to korzystne dla użytkowników, którzy chcą pracować z tymi konkretnymi programami.
W Microsoft Store dla Windows 11 pojawiła się duża liczba aplikacji na Androida, ponieważ system pozwala na uruchamianie tego oprogramowania bez emulatorów.

 

Nowe funkcje dla graczy
Windows 11 jest szczególnie popularny wśród entuzjastów gier, ponieważ wykorzystuje kilka technologii i funkcji, które poprawiają wrażenia z rozgrywki. Należą do nich:
• DirectStorage;
• Auto HDR;
• Xbox Game Pass.
Wśród nowych funkcji systemu Windows 11 szczególnie ważne jest DirectStorage. Technologia ta działa tylko na komputerach z dyskami półprzewodnikowymi. Zapewnia ona wysoki transfer danych dla aplikacji gamingowych, dzięki czemu gry ładują się szybciej i działają lepiej. Użytkownicy nie muszą ręcznie włączać DirectStorage, aby w pełni wykorzystać jego zalety.
Jeśli gracze chcą poprawić oprawę wizualną w swoich grach, mogą skorzystać z Auto HDR. Funkcja ta jest automatycznie włączana w aplikacjach do gier obsługujących HDR, aby pokazać szerszy zakres kolorów na ekranie. Aby włączyć Auto HDR, potrzebny jest monitor kompatybilny z HDR.
W Windows 11 wbudowana jest również usługa Xbox Game Pass. Umożliwia to uruchamianie wielu gier konsolowych bez konsoli.

Windows Gaming Features That Optimize the Gaming Performance GB

Aktualizacje możliwości multimedialnych
Nowy system posiada wszystkie niezbędne narzędzia do odtwarzania plików dźwiękowych i wideo. Pod względem funkcjonalności nie ustępują one możliwościom starszych wersji systemu Windows. Natychmiast po zainstalowaniu systemu operacyjnego właściciel komputera może otworzyć dokument audio lub wideo w programie Windows Media Player. Jest to proste oprogramowanie z wygodnym interfejsem. Za jego pośrednictwem można odtwarzać nawet filmy z obsługą HDR.
Aby ułatwić użytkownikom korzystanie z oprogramowania do różnych celów, zaleca się przygotowanie wirtualnych pulpitów. Przykładowo, na jednym z nich będą otwierane programy do pracy z wideo, a drugi będzie wykorzystywany do grania w gry. Aby utworzyć nowy pulpit, wystarczy kliknąć specjalny przycisk na pasku zadań. Można go również użyć do przełączania się między pulpitami.

ToMmZcHSpvLqBHrq v

Podsumowanie
W systemie operacyjnym Windows 11 pojawiło się wiele przydatnych funkcji. Niektóre z nich są korzystne tylko dla graczy. Istnieją jednak również funkcje, które sprawiają, że praca na komputerze jest wygodniejsza dla wszystkich użytkowników. Na przykład nowy Microsoft Store. W tej wersji sklepu dodano ogromną liczbę aplikacji, w tym na Androida. Można je łatwo uruchomić w systemie Windows 11 bez instalowania emulatorów. Również w tym systemie operacyjnym ulepszono system bezpieczeństwa. Teraz dane osobowe użytkowników są bezpiecznie chronione dzięki szyfrowaniu informacji.

 

Przykład:

https://kupsoft.pl/product-category/windows/windows-11/

Windows 11 klucz