Strona w oparciu o CMS czy zbudowana od zera?

WebFalcon Blog > Tworzenie stron internetowych > Strona w oparciu o CMS czy zbudowana od zera?
cms

Strona w oparciu o CMS czy zbudowana od zera?

Jaką technologię wybrać, gdy zamawiasz stronę internetową? WordPress, Joomla, a może własny CMS?

Strona internetowa to dzisiaj podstawa każdego biznesu. Dobra strona WWW działa na każdym urządzeniu, do tego szybko i niezawodnie. Najlepiej jeśli będzie również prosta w utrzymaniu i aktualizacji, powstanie szybko i za nieduże pieniądze. Dzisiaj pomogę Ci wybrać technologię, która najlepiej spełni te wszystkie oczekiwania.

 

 

 

Co to jest CMS?

Dobrym początkiem będzie wytłumaczenie co to jest ten CMS i do czego jest on Ci potrzebny.

CMS (ang. Content Management System) to system, który zarząda treściami publikowanymi na Twojej stronie. Pozwala on dodawać newsy, zatwierdzać opinie czy edytować treść poszczególnych podstron. To taki panel administracyjny dla strony internetowej. Wydaje się dosyć niezbędne, prawda? Prawda. Prawie każda strona ma jakiś system zarządzania treścią, bez tego ciężko wyobrazić sobie dzisiejszy Internet.

„CMS jest jak panel administracyjny dla witryny”

Gdzie w tym wszystkim haczyk? Żaden CMS nie jest idealny, a większość ma jedną, ogromną wadę – szybkość działania. Najpopularniejsze CMSy mają setki, jeśli nie tysiące funckji, które mają ułatwić pracę administratora strony. I te setki funkcji powodują, że strona ładuje się wieki, a Ty tracisz klientów. Wyobraź sobie Poloneza, którego ktoś przerobił na ciężarówkę, ktoś inny dołożył drabinę strażacką i wysięgnik, a tak naprawdę to jest betoniarka. Niby działa, ale ledwo.

Mówiąc o CMSach nie sposób pominąć wtyczek (ang. plugins) – są to dodatkowe programy, które rozszerzają funkcjonalność strony. Przykładowo, wtyczka może służyć do wyświetlenia na stronie wykresu, czy dodania ankiety. Z drugiej jednak strony wiele wtyczek pisanych jest przez niedoświadczonych programistów, którzy nie stosują się do zasad bezpieczeństwa. Jedna ankieta może sprawić, że haker przejmie kontrolę nad Twoją stroną!

Najpopularniejsze1 Systemy Zarządzania Treścią to:

  • WordPress – udział w rynku CMSów : 59.7%
  • Joomla – 6.7%
  • Drupal – 4.7%

1 https://websitesetup.org/popular-cms/

BTW, w poprzednim artykułu porównywałem Joomlę i WordPress, tak że zapraszam do obejrzenia, na pewno będzie Ci to korzystne do przeczytania!

Innym podejściem, jest stworzenie strony od zera

Taka strona będzie ładowała się w mgnieniu oka! I na tym jej zalety się kończą. A gdzie możliwość dodawania newsów? A co, jeśli chcesz zmienić coś na stronie? Potrzebujemy innego rozwiązania.

A gdyby tak użyć CMSa, ale bez zbędnych funkcji? To jak mieć ciastko i zjeść ciastko. To podejście zdaje się nie mieć wad. Takie rozwiązanie polega na zastosowaniu autorskiego CMS. System ten jest idealnie dopasowany do potrzeb użytkownika,

Wymaga to jednak dodatkowego nakładu pracy, więc taka strona kosztuje zazwyczaj 20-40% więcej. Jest to jednak gra warta świeczki, bo powstała strona jest dużo lżejsza i prostsza w dalszym rozwoju.

Użycie autorskiego CMSa ma również jedną zasadniczą przewagę nad ogólnodostępnymi Systemami Zarządania Treścią. Można w nich zrobić wszystko. Budując stronę na WordPressie często natrafiamy na mur – jeśli nie da się czegoś zrobić wtyczką, to będzie to bardzo trudne lub niemożliwe. Wybierając stronę na autorskim CMSie masz gwarancję, że będzie się dało zrobić wszystko, a brak wtyczek nie będzie stanowił żadnego ograniczenia.

Podsumowując:

CMSy są świetnym narzędziem, jeżeli tworzysz prostą stronę i nie zależy Ci na szybkości jej działania. Warto nadmienić, że WordPress powstał jako system do tworzenia bloga i w tym sprawdza się on najlepiej. Jeśli jednak marzy Ci się strona, która działa szybko i ma nieograniczone możliwości rozwoju warto zastanowić się nad zleceniem budowy strony profesjonalistom, z wykorzystaniem autorskiego Systemu Zarządzania Treścią.

>Zobacz ofertę budowy stron w oparciu o autorskie rozwiązania CMS