Motywy w WordPressie

WebFalcon Blog > Branding > Motywy w WordPressie
motyw w WordPressie scaled 1

Czym właściwie jest motyw?


Motyw w WordPressie to coś, co determinuje wygląd naszej strony internetowej. Nie chodzi o wygląd kokpitu, do którego się logujemy, tylko strony na zewnątrz. To on określa, jak strona będzie wyglądać dla ludzi, którzy ją odwiedzą.
W zasadzie możemy zmienić w motywie praktycznie wszystko. Żeby to zrobić, trzeba znać języki programowania, np. html, css, php czy JavaScript. Jeśli nie znasz się na programowaniu, nadal możesz zmienić niektóre rzeczy w motywie. Służy do tego opcja znajdująca się w Kokpicie:
Wygląd > Motywy > Dostosuj. Tam najczęściej znajdziemy dostępne ustawienia danego motywu. To, co jest w tych ustawieniach albo czego nie ma – zależy od jego twórcy.


Motyw to zbiór plików posegregowanych na katalogi, które znajdują się na serwerze. Gdy
z poziomu Kokpitu wejdziesz w zakładkę Wygląd > Motywy > Dodaj nowy, wybierzesz jakiś motyw i klikniesz „Zainstaluj”, to na Twoim serwerze pojawią się jego foldery i pliki. Jeżeli kupisz jakiś motyw, to jest to bardziej skomplikowane. Musisz go wgrać na serwer przy pomocy klienta
(programu). Zazwyczaj przy płatnych motywach jest instrukcja instalacji.

 

Szablony motywu


Każdy motyw ma w sobie „Szablony”. Co to oznacza w praktyce? Już tłumaczę. W WordPressie mamy takie „widoki – podstrony”, które są wspólne dla każdego WordPressa. Możemy mieć dostęp do widoku pojedynczego wpisu, kategorii wpisów, tagów, strony głównej (chyba, że strona ma układ blokowy – wtedy widać wszystkie wpisy) oraz
dodatkowych widoków z WooComerce. Za ich wygląd w danym motywie odpowiadają konkretne szablony zakodowane w plikach motywu.
Tworząc podstrony w motywie, będziesz mieć możliwość wyboru rodzaju podstrony (prawa strona menu – tam, gdzie wybiera się obrazek wyróżniający i inne cechy). W bardziej rozbudowanych motywach będzie się tam znajdowała cała lista, np. landing page, sidebar po prawej, sidebar po lewej, bez sidebar, full weight itd. Są to szablony zakodowanych
wyglądów podstron, które możesz sobie wybrać.

Motyw – nie szablon


Bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na rozróżnienie, że MOTYW to zbiór różnych elementów, w które wchodzą między innymi szablony.


Motywy płatne i bezpłatne


Ogólnie rzecz ujmując główny podział motywów, jaki mi się nasuwa, to podział na płatne i bezpłatne.
Bezpłatne są całkowicie DARMOWE. Oznacza to, że otrzymujesz całą dokumentację oraz aktualizacje i wsparcie – za darmo. Korzystając z takich motywów, nie musisz wyskakiwać z żadnej kasy.
W motywach płatnych tak naprawdę płacisz jedynie za wsparcie oraz dalsze aktualizacje, ponieważ same pliki motywów dla WordPressa zawsze sa na bezpłatnej licencji.