Ile kosztuje prowadzenie bloga na WordPress?

WebFalcon Blog > Hosting i Domena > Ile kosztuje prowadzenie bloga na WordPress?

HOSTING

Ile kosztuje hosting? To zależy. Po pierwsze od tego jakiego dostawcę hostingu wybierzemy, a po drugie od wielkości naszego bloga. Przybliżę dwa warianty tańszy i droższy.

  • W wersji tańszej wybieramy np. firmę OVH. Opłata jaką pobiera jest zależna od tego ile przestrzeni dyskowej zajmuje nasz blog. Do 100 GB roczny koszt to obecnie ok 120 zł.
  • W wersji droższej wybieramy firmę Zenbox. W tym przypadku jesteśmy rozliczane w zależności od tego ile unikalnych osób miesięcznie odwiedza naszego bloga. Jeśli płacimy za rok z góry to koszt dla bloga, który ma nie więcej jak 5000 UU (unikalnych użytkowników miesięcznie) wynosi 150 zł. Dla bloga, który ma do 25000 UU to koszt 300 zł.

Jednak czy z góry powinniśmy wybierać tańszą opcję? Niekoniecznie  ponieważ takie OVH stawia na automatyzacje co skutkuje trudniejszym dostępem do pomocy ze strony firmy hostingowej. Zenbox chociaż jest troszkę droższy stawia na klienta i jeśli pojawi się jakikolwiek problem piszesz do supportu i już po chwili prawdopodobnie dostaniesz pomoc. Wiele rzeczy mogą również zrobić za nas. Dlatego warto zastanawoić się kilka razy przed tym jaki hosting wybierzesz.

 

DOMENA

Można używać darmowych domen jednak nie będą one tak atrakcyjne jak te płatne. Koszt własnej domeny z końcówką .pl w pierwszym roku to nie więcej jak kilkanaście złotych, a w kolejnych latach ok 50-120 zł.

SZABLON

Na WordPress znajdziemy wiele interesujących darmowych szablonów. Jeżeli jednak poszukujemy czegoś więcej to za dopracowany szablon, który jest regularnie aktualizowany zapłacimy około 50-60$.

PODSUMOWANIE

No to ile kosztuje prowadzenie bloga na WordPress? Myśląc o blogu z własnym hostingiem i domeną, koszty w skali roku zaczynają się od ok 200 zł. Rosną w miarę tego jak rozrasta się nasz blog. Sam start jednak nie musi być kosztowny, ponieważ domeny w pierwszym roku to niewielki wydatek, a za hosting w niektórych firmach, możemy płacić miesięcznie. Również inwestycja w płatny szablon na początku nie dla każdego jest konieczna.